Klub Petanque Leszczynko został założony w grudniu 2010 roku. Od tego czasu jesteśmy jednym z 36 licencjonowanych klubów Polskiej Federacji Petanque. W dniu 23.11.2012r. Klub Petanque Leszczynko decyzją Prezydenta m. Leszna wpisany został do ewidencji Stowarzyszeń Kultury Fizycznej. Dzięki uprzejmości władz miasta stworzono nam warunki do samodzielnego wybudowania przy ul. Holenderskiej nowoczesnych boisk o nawierzchni ceglasto – granitowej oraz siedziby klubu. Obszar bulodromu wynosi około 3100 m kwadratowych, jest ogrodzony, otoczony piękną zielenią. Posiadamy pełne zabezpieczenie węzła sanitarnego.
W bezpośrednim sąsiedztwie bulodromu znajduje się parking klubowy na około 80 samochodów oraz stojaki  na rowery.

Nasz bulodrom ,,Linum” należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie, odbywać się na nim mogą turnieje o najwyższej randze.  Corocznie organizujemy  ponad 15 różnorodnych imprez dla miłośników gry w bule.

W 2014 roku, w ramach zwycięskiego budżetu obywatelskiego, zainstalowano nowoczesne oświetlenie bulodromu, które umożliwia nam korzystanie z obiektu do późnych godzin wieczornych.

Aktualnie klub skupia 50 zawodników, 37 z nich posiada licencje Polskiej Federacji Petanque. Zawodnicy KPL uczestniczą w turniejach organizowanych w kraju jak również poza jego granicami.  

Do czołowych zawodników  naszego klubu należą: Kinga Cieślawska zdobywczyni złotego medalu na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet i złotego medalu na Mistrzostwach Polski Kobiet w tripletach, Georges Burtin – srebrny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski Mężczyzn i srebrny medalista Mistrzostw Polski w dubletach oraz Małgorzata Maciejewska dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Polski Kobiet w tripletach.

W bieżącym roku bardzo dobre wyniki osiągnął także Rafał Grzelczak zdobywając srebrny medal w Mistrzostwach Polski w Strzale Precyzyjnym oraz III miejsce w Indywidualnym Pucharze Polski.